Zieleniec, czyli urlop wśród zabytków Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka to miejsce wyjątkowe, gdzie można spędzić urlop na wiele sposobów. Sporo tu miejsc ze wspaniałą przyrodą, gdzie mamy sposobność odpocząć od miejskiej codzienności i naładować baterie. Znaleźć też mamy okazję ciekawe zabytki i muzea z interesującymi zbiorami archeologicznymi, historycznymi i etnograficznymi. To również miejsce, w którym dla siebie znajdą coś miłośnicy sportu. Zieleniec, leżący w Kotlinie, to dzielnica miasta Duszniki-Zdrój, ma w tym względzie wyjątkowo bogatą ofertę. Stało się tak za sprawą popularności tego miejsca – znajduje się tu jeden z większych ośrodków narciarskich w Polsce. Możemy korzystać z tutejszej bazy przez cały sezon, bo do zwiedzania w okolicy jest naprawdę dużo.

Niezależnie od powodu, dla którego się tu znaleźliśmy, będziemy potrzebować miejsca do spania. Na szczęście lokalna baza noclegowa spełni wymagania nawet najbardziej wybrednych. Znajdą się obiekty hotelowe i mniejsze pensjonaty, gdzie gospodarze zaoferują nam noclegi [patrz ].

Jednym z miejsc, gdzie warto się wybrać na początek jest deptak w Dusznikach-Zdroju. Prowadzi on między kamienicami, w okolicy znajduje się także Rynek oraz ratusz. Na deptaku znajdziemy ławki, gdzie można przysiąść w czasie spacerów, a w kamienicach działają restauracje i kawiarnie, a także różne sklepy. Będąc w tej okolicy koniecznie powinniśmy odwiedzić Muzeum Papiernictwa, które zlokalizowane jest w zabytkowym budynku.

Idąc natomiast w drugą stronę, trafimy na rynek, a na nim odnajdziemy ratusz. Nie jest to jednak budynek podobny do tych w innych miastach. Rolę magistratu pełni tu po prostu jedna z kamienic, znajdująca się po zachodniej stronie placu. Obiekt powstał pod koniec XVI wieku, a później jeszcze kilka razy był przebudowywany. Ciekawostką jest zegar, który wyprodukowany został w 1880 roku.

Innym zabytkiem z ciekawą historią jest barometr, który znajduje się w Parku Zdrojowym. Ma on już ponad 100 lat i nadal wskazuje ciśnienie oraz temperaturę. W samym ogrodzie znajdziemy jeszcze wiele interesujących obiektów – Pijalnię Wód czy multimedialną fontannę. Na dokładne poznanie tego miejsca będziemy potrzebować trochę czasu. W Zieleńcu również możemy znaleźć zabytki – stoi tam kościół Świętej Anny, który zachwyca swoją urodą. Niedaleko stąd znajduje się również Schronisko Orlica, skąd możemy udać się w górskie szlaki, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać wiele widoków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>