Przewodnik dla pionierów – namiot w górach

Wiele osób chciałoby zwiedzać góry, być blisko przyrody, i przeżyć przygodę, jednak nie decyduje się na to. Czemu? Zazwyczaj z jednego ważnego powodu: ograniczenia finansowe. Jak wiadomo nocleg jest najbardziej kosztowny w trakcie wyprawy w góry. A co jeśli nie trzeba płacić za nocleg? Co jeśli nocleg niesie się na własnych plecach? Namiot jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą wydawać dużych pieniędzy, kochają naturę i chcą przeżyć niezwykłe przygody.

Przeciwności

Wielu ludzi obawia się spędzać noc w namiocie. Realne zagrożenia są dwa: przestępcy i dzikie zwierzęta. Zarówno jednego jak i drugiego można łatwo uniknąć. Namiot należy rozbić w miejscu niewidocznym, tak aby w nocy nie spotkał nas nieproszony gość. W miejscu niewidocznym, to nie znaczy w miejscu odludnym. Wielu podróżników przed wybraniem miejsca na nocleg idzie głęboko w las, jak najdalej od cywilizacji i ludzi. Prawda jest taka że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest rozbić go w miejscu niewidocznym, ale blisko cywilizacji (np. koło stacji benzynowej) tak, aby w przypadku ewentualnego zagrożenia było gdzie szukać pomocy.

Zwierzęta nie są zagrożeniem, to ludzie są zagrożeniem dla zwierząt. Jeśli rozpali się ognisko bądź wyraźnie zaznaczy teren obecności człowieka, nie podejdą, ani tym bardziej nie zaatakują. Prawda jest taka, że dzikie stworzenia atakują tylko wtedy gdy czują się zagrożone, a bardzo łatwo je przestraszyć. W trakcie spotkania z dzikiem czy wilkiem najlepiej nie wychodzić z namiotu, po prostu poczekać na rozwój wydarzeń. Dla tych którzy jednak czują, że na trasie mogą potrzebować spanie (noclegi góry / lista), zaleca się wcześniejsze przygotowanie ewentualnej listy takich miejsc.

Namiot

Wybór namiotu jest kluczowy. Wiele sklepów sieciowych o tematyce podróżniczej oferuje wiele różnych rodzajów namiotów. Prawda jest taka, że wcale nie trzeba inwestować pół tysiąca złotych aby mieć dobry dach nad głową. Ma mieć dwie funkcje: latem chronić przed deszczem, zimną przed zimnem. Podstawowy zestaw można zakupić już w granicach 200 złotych. Warto mieć przy sobie również folię malarską, bądź kilka sztuk koców termicznych. W przypadku zbyt dużego deszczu, lub gdy namiot nie spełni oczekiwać, można go przykryć tworząc dodatkową warstwę ochronną. Jest to również idealne rozwiązanie na bardzo tanie namioty, które przed deszczem nie chronią wcale. Ma to jednak swoje minusy. W pomieszczeniu przykrytym folią, bądź jakimkolwiek materiałem nie przepuszczającym powietrza, jest bardzo duszno i nieprzyjemnie przez co trzeba spać przy uchylonym wejściu, co nie jest rozsądnym rozwiązaniem na zimowe pory.

Temperatura

Zasypiając, niskie temperatury są wyjątkowo odczuwalne. Jeśli jest taka możliwość warto rozpalić w pobliżu namiotu ognisko. Trzeba oczywiście pamiętać o środkach ostrożności, zachowaniu odległości i przystosowaniu się do przepisów obowiązujących w danym obszarze. Choć to rozwiązanie jest najskuteczniejsze trzeba przyznać, że podstawą w kwestii ogrzewania jest odpowiedni ubiór i śpiwór. Przy prawidłowo skompletowanym zestawie żaden mróz nie jest straszny. Można oczywiście zainwestować w różnego rodzaju ogrzewacze namiotowe, które są dostępne choćby na aukcjach internetowych.

Ubiór

Decydując się na noclegi w namiocie na terenach górzystych trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze. Spanie w ubraniach, w których spędziło się cały dzień, a co gorsza, po przebudzeniu nie zmienienie ich jest nierozsądne. Najlepszym rozwiązaniem jest wybrać komplet ciepłych ubrań, które będą służyć za piżamę. Dzięki temu, sen będzie spokojniejszy, a rano poczujemy się świeżo.

Plusy

Choć pozornie biwakowanie może się wydać kosztowne, trzeba pamiętać, że to tylko wydatek jednorazowy. Po zakupieniu odpowiedniego sprzętu można nocować w każdym miejscu i o każdej porze. Daje to poczucie wolności i całkowitej niezależności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>