Przepiękne okolice Ojcowa

Dobrym miejscem na kilkudniowy wypoczynek za Krakowem jest Ojców. Ta niewielka miejscowość każdego roku przyciąga wielu turystów, na co bez wątpienia olbrzymi wpływ ma doskonale rozwinięta baza noclegowa, a także czyste powietrze, ciekawa przyroda oraz liczne atrakcje. Dobra lokalizacja Ojcowa sprawia, że bez trudu można się tu dostać zarówno własnym samochodem (w centrum miasteczka znajdują się dwa duże strzeżone parkingi samochodowe) jak i komunikacją obsługiwaną przez prywatnych przewoźników. Podróż z Krakowa trwa około pół godziny. Ojców znajduje się też na popularnej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Odpoczywając w Ojcowie można zatrzymać się albo na kwaterze prywatnej u gospodarza lub w ośrodku wypoczynkowym. Alternatywą dla osób, które dużą wagę przywiązują do niskich kosztów podróżowania może być także nocleg na polu namiotowym. Większość z wymienionych obiektów bez trudu można znaleźć w sieci, wystarczy w przeglądarce internetowej wpisać zapytanie o “noclegi Ojców”.

W Ojcowie jest bardzo wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Na pierwszy plan wysuwają się ruiny zamku Kazimierzowskiego, które znajdują się na niewielkim wzgórzu w centrum miejscowości, tuż nad parkingiem samochodowym. Ten obiekt warowny powstał w drugiej połowie XIV wieku z nakazu króla Kazimierza Wielkiego, który znacznie rozwinął elementy fortyfikacyjne w naszym kraju. Przez kolejne stulecia zamek ten wielokrotnie ulegał licznym najazdom oraz niejednokrotnie był przebudowywany. Do czasów obecnych przetrwały jedynie jego ruiny, w których urządzono niewielkie muzeum. Dużej odbudowie zamek poddano, gdy znalazł się on pod opieką Ojcowskiego Parku Narodowego. Najbardziej intensywne prace konserwatorskie miały miejsce w 1991 roku.

W okolicy Ojcowa warto również odwiedzić zamek znajdujący się w Pieskowej Skale. Obiekt ten jest w idealnym stanie – a ze względu na swoją bryłę przez wiele osób nazywany jest on małym Wawelem. To tylko nieliczne atrakcje w okolicy. Na temat wszystkich ciekawych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej można poczytać w przewodniku, który dostępny jest w lokalnym punkcie informacyjnym. Przebywając na urlopie w Ojcowie warto również odwiedzić kościółek na wodzie czy źródełko zakochanych – do którego aby przyszło szczęście w miłości należy wrzucić kilka groszy. Ciekawą przygodą jest również spacer po Jaskini Łokietka – największej jaskini na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

5 przemyśleń nt. „Przepiękne okolice Ojcowa

  1. Kawka na tarasie w zamku w Pieskowej Skale to coś wspaniałego, bardzo ładna okolica, można tam zrelaksować się na maxa.

  2. Fajne mamy piszą bardzo fajnego bloga, lubię czytać i czasami nawet udaje mi się gdzieś pojechać z moim czteroletnim Mikołajem

  3. W Ojcowie jest sporo atrakcji, znalazłam jeszcze w okolicy świetny nocleg w hotelu ze spa i wspaniałą restauracją – naprawdę warto:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>