Losy rozwoju Zwardonia

Dalsze losy Zwardonia to kolejne etapy prowadzące do rozwoju, zarówno pod kątem handlowym, jak i turystycznym. Duży wpływ na rozwój bez wątpienia miało położenie miejscowości w terenie górzystym oraz przy granicy ze Słowacją. Już w latach 30. XX wieku Zwardoń stał się jedną z modniejszych stacji narciarskich, co wpłynęło na dalszy rozwój miejscowości tym razem pod kątem turystycznym. Dodatkowym atutem mimo górzystego ukształtowania terenu był fakt specyficznego mikroklimatu, który pozwalał na długie utrzymywanie pokrywy śnieżnej oraz fakt, iż stoki były bezleśne i łatwe w przygotowaniu dla narciarzy. Powstawanie pensjonatów oraz schroniska, którego założycielem było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie spowodowało duży rozgłos i szybki napływ narciarzy, którzy zaczęli tu przyjeżdżać z całego kraju. Uruchomiono nawet połączenie kolejowe pomiędzy Warszawą a Zwardoniem. Co prawda pociągi kursowały tylko zimą, ale to zawsze jakiś atut dla tak małej lecz urokliwej miejscowości.

W 1930 roku w Zwardoniu istniała już i funkcjonowała skocznia narciarska. Podczas II wojny światowej Zwardoń został wcielony do ziem niemieckich. Zostały przeprowadzone akcje wysiedleńcze, co skutkowało tym, że miejscowość opuściło 356 rdzennych mieszkańców. Po wojnie miejscowość powoli zaczęła wracać do poprzedniego stanu świetności, ale największy przełom nastąpił 30 kwietnia 1995 roku, kiedy premierzy Polski i Słowacji wspólnie otworzyli przejście graniczne Zwardoń Myto-Skalite. W roku 1998 rozpoczęto budowę szybkiej drogi łączącej Polskę z krajami południa. Do dziś Zwardoń utrzymuje połączenie kolejowe i dalej rozwija się pod kątem turystycznym.

Najgorętszym okresem dla Zwardonia bez wątpienia jest zima, kiedy to przyjeżdża tu dużo spragnionych zimowego szaleństwa narciarzy. Czekają na nich wspaniale przygotowane stoki i liczna baza zarówno noclegowa (do znalezienia: Zwardoń wolne noclegi), jak i gastronomiczna. Zwardoń dysponuje 16 wyciągami o różnej długości i różnym nachyleniu stoku, są to co prawda nie za wysokie wzniesienia, ale do nauki dla początkujących jak najbardziej. Dodatkowym atutem jest fakt, że bez większych problemów w szybki sposób możemy się przenieść do słowackich sąsiadów i ocenić, jak u nich rozwija się turystyka zimowa. Tak więc czy latem czy zimą warto odwiedzić Zwardoń i okolice, by napawać się górskim mikroklimatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>